Good dress = less stres! 10 stylowych sposobów na obniżenie poziomu stresu zdradza stylistka

362177779_970373370860624_311479895568352558_n

Udostępnij

-Czas czytania: 6 minut-

Wiele osób codziennie zmaga się ze stresem, ja również. Praca, problemy rodzinne, problemy zdrowotne i zobowiązania finansowe, to elementy codziennego życia, które często przyczyniają się do podwyższonego poziomu stresu. Dodatkowo niektóre czynniki mogą wpływać na Twoją podatność na stres. Mogą to być:

 • uwarunkowania genetyczne
 • poziom wsparcia społecznego
 • styl radzenia sobie ze stresem
 • typ osobowości
 • status społeczno-ekonomiczny
 • trauma z dzieciństwa
 • zawodowa profesja

Minimalizowanie chronicznego stresu codziennego życia w jak największym stopniu może wspierać ogólny stan zdrowia. Przewlekły stres może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, w tym chorób serca, zaburzeń lękowych i depresji. Odbiera też po prostu radość życia i czerpanie z niego przyjemności.

Być może myślisz, że taka praca jako moja nie powoduje stresu? Muszę powiedzieć, że moja praca Style Coach-a (osobista stylistka + life coach w jednym) daje ogrom satysfakcji i przyjemności, ale nie jest pozbawiona wyzwań i stresu. Dlatego postanowiłam to zmienić, nauczyć się nowego podejścia do życia i po bolesnych sygnałach jakie dało mi życie i moje ciało, zmienić moje myślenie i reakcje na to, co mi się przydarza.

Przygotowałam dla Ciebie moje sprawdzone podpowiedzi, które być może i Tobie się przydadzą.

W tym artykule przeczytasz:

Czym jest stres?

Jakie są objawy stresu?

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego stresu?

Jak sobie radzić z nadmiernym stresem?

Jak więc ja radzę sobie ze stresem i czym chcę się z Tobą podzielić?

Czy w mojej pracy Style Coacha (osobista stylistka + life coach w jednym) mam dużo stresu?

10 stylowych sposobów radzenia sobie ze stresem ode mnie dla Ciebie.

Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na trudne sytuacje — niezależnie od tego, czy są one rzeczywiste czy postrzegane przez nas jako trudne. Kiedy czujesz się zagrożona, to w Twoim ciele zachodzi reakcja chemiczna, która pozwala Ci działać w sposób zapobiegający obrażeniom. Ta reakcja jest znana jako „walcz lub uciekaj” lub reakcja stresowa. Podczas reakcji stresowej Twoje tętno wzrasta, oddech przyspiesza, mięśnie napinają się, a ciśnienie krwi wzrasta. Jesteś gotowa do działania i w ten sposób chronisz siebie.

Stres oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. To, co powoduje stres u jednej osoby, może nie mieć większego znaczenia dla innej. Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie ze stresem niż inni. I nie każdy stres jest zły. W małych dawkach stres może pomóc w wykonaniu zadań i zapobiec zranieniu. Na przykład stres powoduje, że gwałtownie hamujesz, aby uniknąć uderzenia w samochód jadący przed Tobą. To dobra i przydatna rzecz. Nasze ciała są zaprojektowane do radzenia sobie z małymi dawkami stresu. Ale nie jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z długotrwałym, przewlekłym stresem bez złych konsekwencji. A stresu może dostarczyć nie tylko praca w korporacji czy na wysokim stanowisku. Stres dotyczy każdego zawodu – osobista stylistka też go zna.

Przeczytaj również: Otwierasz szafę i płaczesz? Zrozum dlaczego tak jest i zmień to – podpowiada stylistka

Jakie są objawy stresu?

Stres może wpływać na wszystkie części naszego życia, w tym na emocje, zachowania, zdolność myślenia i zdrowie fizyczne. Żadna część ciała nie jest odporna na silny i długotrwały stres. Ale ponieważ ludzie inaczej radzą sobie ze stresem, objawy stresu mogą się różnić. Objawy mogą być niejasne i mogą być takie same, jak te spowodowane chorobami. Dlatego ważne jest, aby omówić je z lekarzem.

Moja wieloletnia praca w korporacji dała mi początkowo wiele satysfakcji. Miałam szansę się rozwijać, uczyć, awansować, poznawać ludzi i zarabiać pieniądze, dzięki którym mogłam sobie pozwolić na kupno wymarzonego mieszkania na poddaszu. Długotrwały stres i praca pełna wyzwań doprowadziły mnie jednak na skraj zmęczenia, frustracji i braku chęci do życia. To był właśnie ten moment na zmiany o którym piszę w książce „Jak być szczęśliwą kobietą – 15 kroków„, i czas na decyzję o własnej firmie, która też nie była pozbawiona stresu.

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego stresu?

Odrobina stresu od czasu do czasu nie jest czymś, czym należy się martwić. Ale ciągły, przewlekły stres może powodować lub pogarszać wiele poważnych problemów zdrowotnych, w tym:

 • problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja, lęki i zaburzenia osobowości)
 • choroby sercowo-naczyniowe w tym choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, zawały serca i udary
 • otyłość i inne zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja)
 • problemy ze skórą i włosami, takie jak trądzik, łuszczyca i egzema oraz trwała utrata włosów
 • problemy żołądkowo-jelitowe, uporczywe bóle brzucha i skurcze

To tylko kilka skutków z tych o których była mowa podczas mojego kursu online na temat psychologii pozytywnej, której uczyłam się na jednym z amerykańskich uniwersytetów. Niby wszyscy to wiemy, a jednak niewiele robimy, aby zapobiegać szkodliwemu stresowi. Bo tak naprawdę każda praca może nas stresować, praca jako osobista stylistka, krawcowa czy makijażystka też. Pytanie co z tym zrobimy?

Przeczytaj również: Czy ubranie może zmienić Twoje życie? Co na ten temat sądzi osobista stylistka

Jak sobie radzić z nadmiernym stresem?

Stres jest częścią życia każdego z nas. Najważniejsze jest to, jak sobie z tym poradzisz. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby zapobiec przeciążeniu stresem i związanym z tym konsekwencjami zdrowotnymi, jest poznanie objawów stresu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich czuje się przytłoczony stresem, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Wiele objawów stresu może być również oznaką innych problemów zdrowotnych. Twój lekarz może ocenić Twoje objawy i wykluczyć inne stany. Jeśli przyczyną jest stres, lekarz może zalecić terapeutę lub doradcę, który pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem, który w nadmiarze może być po prostu szkodliwy.

Jak więc ja radzę sobie ze stresem i czym chcę się z Tobą podzielić?

Chcę się z Tobą podzielić moją osobistą historią. Zmieniłam bardzo dużo w moim życiu i nadal pracuję nad tą zmianą, ale stres nadal mi towarzyszy. Jednak nie jest on tak druzgocący jak kilka lat temu. Dostałam żółtą kartkę od Wszechświata, ostrzeżenie, które było bardzo poważne. Skutkowało wizytą w szpitalu i ogromnym strachem o to, że to już koniec mojego życia. To była trudna lekcja, którą opisałam w mojej książce „Jak jedna, mała zmiana może odmienić Twoje życie” a oprócz mojej historii znajdziesz tam również opowieści trzech kobiet, które zaprosiłam do mojej książki, aby takich przykładów było więcej.

Czy w mojej pracy Style Coacha (osobista stylistka + life coach w jednym) mam dużo stresu?

Muszę zacząć od tego, że absolutnie kocham to, co robię. Czuję, że moja praca, moje życie ma sens i że przyczyniam się do zmian życia innych kobiet. Kiedy spotykam je na przeglądzie szafy i robimy porządek, pozbywamy się ubrań, które im nie służą, robimy listę potrzebnych rzeczy wiem, że zmienia się więcej niż pozornie może się wydawać. Czuję ogromną radość prowadząc stylowe szkolenia jako stylistka, warsztaty, pisząc książki i robiąc to, co robię. Ale to wszystko nie jest pozbawione stresu. Teraz jest on minimalny, ale szczególnie na początku, kiedy dopiero zaczynałam pracę jako Style Coach (stylistka + trener rozwoju osobistego w jednym) obawiałam się każdego spotkania, każdej klientki, stresowałam się, nie wiedziałam czy sobie poradzę.

Samo prowadzenie firmy jest stresujące szczególnie wtedy, kiedy wyniki nie są takie jakby się chciało. Nie mniej jednak odeszło mi wiele stresujących aspektów, które wcześniej rujnowały moje życie, tj.: raportowanie do szefa, którego nie lubię, spotkania z ludźmi, którzy są wciąż niezadowoleni, praca o stałych godzinach pozbawiona wolności i czasu na przyjemności, jazda w korkach, czy telefony od szefa w sobotę wieczorem.

Przeczytaj również: Wyglądaj dobrze, czuj się świetnie! 7 sposobów na to jak wykorzystać modę na swoją korzyść – podpowiada Style Coach

10 stylowych sposobów radzenia sobie ze stresem ode mnie dla Ciebie

Dlatego dziś chcę się z Tobą podzielić sposobami radzenia sobie ze stresem, które zmieniły jakość mojego życia. Być może przydadzą się również Tobie i poczujesz więcej radości z życia. Tego właśnie Ci życzę!

1.Nie wiadomo czy to dobrze, czy to źle

To moja nowa reakcja na to, co się mi przydarza. Kiedyś wściekałabym się gdyby samolot się spóźnił, albo w moim ulubionym hotelu nie byłoby miejsca. Dziś zmieniłam to podejście i zawsze w takiej sytuacji myślę, że widocznie tak miało być i że nigdy nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle. Potem się okazuje, że dzięki temu odkryłam nowe miejsce, nowy, piękny hotel, a fakt, że samolot się opóźnił sprawił, że w poczekalni poznałam ciekawą osobę.

Przeczytaj tę historię, aby lepiej zrozumieć o czym mówię:

Był sobie kiedyś biedny chiński chłop, który miał tylko syna i starą klacz. Cała wieś litowała się nad nim jaki on jest biedny. On na to odpowiadał, to wcale nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle. Pewnego dnia stara klacz uciekła. Wieś lamentowała, taki biedny ten chłop i jeszcze mu klacz uciekła. On na to odpowiadał, to wcale nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle. Po kilku dniach klacz wróciła a za nią przybiegł przepiękny ogier. Cała wieś ożywiła się, zazdroszcząc chłopu jego nowego pięknego ogiera. On na to odpowiadał, to wcale nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle.
Syn, młodzieniec, próbował ujeździć konia. Niefortunnie jednak spadł i złamał nogę. Cała wieś znów żałowała chłopa, że syn nogę sobie złamał. On na to odpowiadał, to wcale nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle. Tymczasem poza maleńką wsią rozpętała się wojna i cesarz potrzebował młodych mężczyzn do armii. Wszyscy młodzi poszli do wojska tylko syn chłopa, ze złamaną nogą został we wsi. Wieś zazdrościła chłopu takiego obrotu sprawy. On na to odpowiadał, to wcale nie wiadomo, czy to dobrze, czy to źle, itd…*

2. Terapia, medytacja i mindfulness

Słuchałam ostatnio wspaniałego podcastu, gdzie niezwykle mądra i doświadczona kobieta podpowiadała młodym dziewczynom, co muszą zrobić, aby wyrosły na pewne siebie i szczęśliwe osoby. Podpowiadała im, aby zaraz po maturze zapisały się na terapię, nauczyły się medytacji i uważności.

Myślę, że to naprawdę dobry pomysł! I choć ja sama bardzo późno zapisałam się na swoją terapię, nauczyłam się uważności oraz medytacji, to uważam, że właśnie te umiejętności pozwalają mi skutecznie obniżać poziom stresu w moim życiu. Dlatego też wybrałam zawód Style Coacha czyli stylistka w połączeniu z life coachem, bo samo ubranie nie wystarczy, aby w środku dokonały się naprawdę duże zmiany.

3. Medytuj gdzie tylko się da

Wtedy, gdy stoję w korku, zamiast się wściekać, to robię to, co mogę zrobić, czyli np. zadzwonić i uprzedzić, że się spóźnię na spotkanie czy do szkoły po moją córeczkę. Wtedy medytuję bez koniecznej figury kwiata lotosu czy zamkniętych oczu. Skupiam się na tym, co piękne, na oddechu, wdzięczności za to, co mam. To powoduje, że nie wybucham, a wręcz rozluźniam się i przypominam sobie o tym, co naprawdę ważne.

4. Aktywność fizyczna

Od dzieciństwa byłam związana ze sportem i nadal kocham aktywność fizyczną. Regularnie chodzę, biegam i być może to właśnie dlatego, nie jest dla mnie problemem pokonywanie dziesiątków kilometrów podczas wspólnych zakupów z moimi klientkami. Jednak ważne jest to, aby ćwiczyć do południa, bo jeśli trening zrobić wieczorem, to będę miała problemy ze snem mimo dużego zmęczenia.

Przeczytaj również: Zmiana STYLU, to pryszcz w stosunku do tego, co MUSISZ zmienić w SOBIE – 10 kroków do zmiany o których mówi osobista stylistka

5. Dobry jakościowo sen

Czyli dbanie również o to, aby wieczorem się wyciszać, a nie pobudzać do działania za pomocą treningu. Ważna też jest drzemka w ciągu dnia, która działa jak wymiana baterii, dzięki którym reszta dnia może być wspaniała.

6. Określ swoje priorytety

I na nich się skup. Każdego dnia mamy tak wiele do zrobienia. Kiedyś musiałam zrobić dosłownie wszystko. Byłam wykończona i maksymalnie zestresowana. Dziś stawiam na to, co naprawdę jest ważnego danego dnia, a reszta musi poczekać. Czasem również moje klientki, które zapragnęły skorzystać z moich usług i zamarzyły o tym, aby stylistka pojawiła się w ich życiu. Zrozumiałam, że nie ma co cisnąć i że naprawdę każdy z nas może chwilę poczekać.

7. Nie stresuj się ubraniem

Jako Style Coach doskonale rozumiem jak ważne jest ubranie i to, abyś się dobrze w nim czuła. Jeśli nadal jest to dla Ciebie wyzwaniem, to poszukaj stylistki u siebie w mieście, albo umów się ze mną online jeśli mieszkasz poza Warszawą. Porządek w Twojej szafie, to podstawa do tego, aby zacząć dobrze każdy dzień. I nie mówię jedynie o porządku w znaczeniu ułożenia i czystości. Chodzi o to, aby w Twojej szafie znajdowały się jedynie te rzeczy, które są właściwe dla Twojej sylwetki, dla Twojego typu kolorystycznego raz stylu, który jest stylem Twojej duszy!

Przeczytaj również: Prawda o miłości własnej i sposobach kochania SIEBIE – co na ten temat mówi Style Coach?

8. Nie dramatyzuj!

Nie dramatyzuj, nie histeryzuj i nie pisz fatalnych scenariuszy w swojej głowie. Mówię to przede wszystkim do siebie, ale może Ty też masz do tego tendencje? Moja głowa ma niesamowite zdolności do nakręcania się i tworzenia czarnych myśli. Dlatego zaraz gdy to zauważam, staram się zatrzymać ten scenariusz, rozwiązać problem, wyciągnąć wnioski na przyszłość i zamknąć temat.

9. Uważaj na słowa

Koszmar, dramat, tragedia… to słowa, których często nadużywamy i przypisujemy zdarzeniom, które wcale nie są dramatyczne i tragiczne. Na pewno wiesz czym jest prawdziwa tragedia. Zwróć więc uwagę na swoje słowa i zadbaj o to, aby nie używać nieadekwatnych słów za którymi stoi lęk, strach i trudna, ciężka energia. Bądź dla siebie dobra i wyrzuć również stresujące i oczerniające słowa na swój temat ze swojego słownika. Gruba, brzydka, stara….znasz to? Czy to czasem nie Ty sama stosujesz wobec siebie bodyshaming?Jak stylistka, która spotyka setki kobiet na swojej drodze mogę Ci powiedzieć, że to my same dla siebie jesteśmy najbardziej okrutne.

10. Wycisz telefon

Każdego dnia mam dziesiątki nieodebranych połączeń. Telefon wciąż mi pika, wibruje i stresuje. Dlatego po powrocie z pracy po prostu go wyciszam i dałam sobie przyzwolenie na to, aby nie oddzwaniać, a na pewno nie od razu. Może uznasz, że to ignorancja. Ja jednak patrzę na siebie i zaczynam rozumieć czego potrzebuję. Jeśli to dzwoniłaś Ty, a ja nie oddzwoniłam, to Kochana napisz. Tak będzie mi zdecydowanie łatwiej skontaktować się z Tobą nie narażając siebie na ponowne przepalenie moich ośrodków stresu. Nic nie jest warte utraty zdrowia czy życia. Niby to wiemy, a wciąż narażamy się na takie szkody. Ale możemy to zatrzymać, ten dzień właśnie nadszedł.

Justyna Krawczyk

Style Coach

* Tekst pobrany z bajkidoczytania.wordpress.com

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Shopping Cart
Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.