Wyglądaj dobrze, czuj się świetnie! 7 sposobów na to jak wykorzystać modę na swoją korzyść – podpowiada Style Coach

stylistka warszawa (3)

Udostępnij

-Czas czytania: 9 minut-

To, co nosisz jest przesłaniem dla innych i dla Ciebie o tym, kim jesteś. „Psychologia ubioru”, którą powinna znać każda osobista stylistka mówi, że jeśli chodzi o ubrania, które wybierasz, to ma to większe znaczenie niż jedynie pierwsze wrażenie. Noszenie munduru pilota pokazuje, że jesteś pilotem. Zakładanie stroju sportowego oznacza, że jesteś wysportowana. Kołysanie biodrami w jaskrawoczerwonej sukience mówi, że jesteś odważna i żądna przygód! Ale związek między ubraniami, a percepcją jest jeszcze głębszy. To, co nosisz bezpośrednio wpływa na Twoje myśli i zachowania. Wpływa również na to, jak inni postrzegają Twoją osobowość i działania. Społeczne i psychologiczne aspekty ubioru są bardziej powiązane z wyborem stroju niż myślisz. Jak działa psychologia ubioru? Jaka jest psychologia społeczna odzieży? I jak możesz sprawić, by ta psychologia działała na Twoją korzyść, aby była jeszcze potężniejsza, wydajniejsza i oszałamiająca? Właśnie tego dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści:

Ubranie i jego wpływ na nasze myślenie

Psychologia społeczna odzieży

Psychologiczne oczekiwania wobec odzieży

Wpływ kolorów na naszą psychikę

Jak więc wykorzystać modę na swoją korzyść? 7 podpowiedzi od Style Coacha

Ubranie i jego wpływ na nasze myślenie

Istnieje zjawisko, które naukowcy nazwali „wpływ ubrań na emocje”. Jest to termin określający ideę, że odzież wpływa na nasz sposób myślenia. Teoria mówi, że ubrania, które nosimy (lub które noszą inni) faktycznie zmieniają nasze wzorce myślowe. I to nie jest nic nowego. Ludzie noszą ubrania niemal od zarania naszego istnienia. Chociaż zaczęło się od konieczności i praktyczności, szybko przekształciło się w formę sztuki i formę komunikacji. Przez wieki sukienka była symbolem wysokiego statusu społecznego. Ubranie podpowiadało innym gdzie zajmujemy miejsce w społeczeństwie, na ile możemy sobie pozwolić i jaki jest zawód danej osoby.

Na przykład niektóre kolory (jak fiolet) i tkaniny (jak jedwab) były zarezerwowane dla klas królewskich lub elitarnych. Ludzie oszczędzali wszystkie swoje pieniądze, aby kupić fioletową sukienkę lub dodatek, aby poprawić swoją pozycję społeczną. Odzież była nie tylko symbolem statusu, ale także środkiem poruszania się w społeczeństwie. Tak samo jest dzisiaj. Ubrania stały się nieodłączną częścią naszego społeczeństwa. To, co nosisz sygnalizuje innym, kim jesteś i do jakiego świata przynależysz. Ubiór mówi również Twojemu mózgowi, jakie zachowania i cechy musisz posiadać nosząc taki strój.

Przeczytaj również: Jak ubranie wpływa na nasze samopoczucie? Osobista stylistka dzieli się swoim doświadczeniem

Psychologia społeczna odzieży

Czy nam się to podoba czy nie „osądzanie” jest częścią naszego społeczeństwa. Ludzie podejmą o Tobie niejednoznaczną decyzję w ciągu pierwszych 8 sekund od spotkania. Zwykle ma na to wpływ: uścisk dłoni, powitanie i właśnie ubranie. Ktoś natychmiast oceni Cię na podstawie tego, co masz na sobie – niezależnie od tego, czy robi to świadomie, czy nie. Na przykład można by pomyśleć, że ktoś noszący torebkę Dior ma pieniądze, ktoś inny ubrany na czarno może słuchać ciężkiej muzyki, a ktoś kto nosi podarte jeansy jest niechlujny i źle zorganizowany.

Pewnie słyszałaś to już wcześniej: ubieraj się do pracy, którą chcesz dostać. I to jest rzeczywiście prawda! Jeśli ubierzesz się tak, jakbyś już pełniła tę rolę, ludzie zaczną naturalnie postrzegać Cię w tym świetle. Jeśli już wyobrażają sobie Ciebie w ten sposób, zatrudnienie Cię lub awansowanie na to stanowisko nie jest dalekie. Kiedy patrzysz na modę pod kątem manifestacji, ma to sens. Prawda?

To samo dotyczy nawet randek. To, co założysz na pierwszą randkę, może powiedzieć drugiej osobie jakim typem partnera będziesz. W rzeczywistości badania pokazują, że w naszych ubraniach są subtelne wskazówki, które podświadomie wskazują jakim jesteś człowiekiem. Na przykład kobieta w dopasowanej koszuli i ołówkowej spódnicy będzie wyglądać na bardziej pewną siebie, odnoszącą sukcesy i lepiej zarabiającą niż kobieta w markowych dżinsach i bluzie. Nawet subtelne zmiany – takie jak rozpięty dodatkowy guzik w bluzce – mogą stworzyć coś w rodzaju wskaźnika lub oceny drugiej osoby.

Nie ma to na celu odstraszenia Cię od społeczeństwa ani noszenia tego, co chcesz. Ale ważne jest to, aby zdać sobie sprawę z tego, że wygląd i sposób, w jaki ludzie się ubierają, ma znaczenie. Jesteś pewną siebie, piękną, wspaniałą kobietą – więc nie bój się odzwierciedlić tego również w swoich ubraniach!

W taki sposób pracuję z kobietami od lat. Podczas wspólnych zakupów z moimi klientkami jako Style Coach (osobista stylistka + life coach w jednym) skupiam się na samopoczuciu jakie ma wywołać dana rzecz i jaki ma wysłać komunikat na zewnątrz. Dlatego rozmowa, poznanie mojej klientki jest dla mnie kluczowe. Chcę odkryć jej styl, podążać za jej potrzebami i sprawić, że będzie czuć się zjawiskowo. Jeśli nie wierzysz, że to jest możliwe, to koniecznie poznaj opinie moich wspaniałych klientek.

Psychologiczne oczekiwania wobec odzieży

Nawet ważniejsze niż to jak postrzegają Cię inni jest to, co nosisz i co może również wpływać na Twój własny wizerunek. Obraz, który tworzysz za pomocą swoich ubrań może wtedy faktycznie kierować Twoimi zachowaniami i działaniami. Jeśli Twoje ubrania nie dają Ci „dobrego samopoczucia”, to jaki jest sens jego noszenie? Najpopularniejszym tego przykładem było badanie odzieży z wykorzystaniem fartuchów lekarskich. W pierwszej części badania połowa uczestników otrzymała fartuchy lekarskie, a druga połowa pozostała w zwykłych ubraniach. Osoby ubrane w białe fartuchy popełniały mniej błędów i lepiej się koncentrowały niż osoby w strojach codziennych. W drugiej połowie eksperymentu dali wszystkim takie same okrycia, ale powiedzieli, że połowa to fartuchy lekarskie, a druga połowa, to fartuch malarza. Ci, którzy myśleli, że to fartuch lekarski, znów mogli skupić się mocniej i dłużej niż Ci w fartuchu malarskich.

Naukowcy spekulowali, że dzieje się tak, ponieważ lekarze są znani z uważności i zorientowania na szczegóły, więc Ci w fartuchach laboratoryjnych zaczęli nabierać podobnych cech „lekarskich”. Nacisk w wynikach badań polegał na tym, że ucieleśniały one oczekiwania dotyczące stroju. To nie jedyne badanie, które pokazuje, że ludzie „żyją” zgodnie z pomysłami dotyczącymi ich strojów. Badanie przeprowadzone w Social Psychological and Personality Science wykazało, że Ci, którzy noszą formalny strój biznesowy, czują się silniejsi i mają większą kontrolę nad sytuacją, zwłaszcza podczas eksperymentu przetwarzania poznawczego.

Przeczytaj również: Prawda o miłości własnej i sposobach kochania SIEBIE – co na ten temat mówi Style Coach?

Wpływ kolorów na naszą psychikę

Czerwony, żółty, niebieski… jaki kolor pasuje do Ciebie dzisiaj? Który pasuje do tego, jak się czujesz? Co może sprawić, że poczujesz się inaczej może nawet lepiej? Czy odczuwasz uspokajające doznania, gdy nosisz jeden kolor, a poczucie sukcesu w innym? Czy jest w tym wszystkim nauka? Czy rzeczywiście istnieje psychologia kolorów w ubraniach, na którą powinniśmy zwracać uwagę dokonując codziennych wyborów? Jak Style Coach (osobista stylistka + trener rozwoju osobistego w jednym) z wieloletnim doświadczeniem w kreowaniu wizerunku kobiet mówię stanowczo tak! Znajomość psychologii kolorów i ich mocy w ubraniach może wpływać na to jak się czujesz. Na przykład zgodnie z publikacją i badaniami The Science of People, pięć następujących kolorów ma tendencję do wysyłania wiadomości związanych z tymi odpowiadającymi im cechami:

Niebieski: lojalność, stabilność, spokój

Czerwony: pasja, intensywność

Żółty: szczęście, optymizm

Zielony: uzdrowienie, sukces, nadzieja

Czarny: moc, tajemniczość, profesjonalizm

To, co możesz zauważyć w odniesieniu do psychologii kolorów w ubraniach to fakt, że tak naprawdę nie ma negatywnego lub złego wyboru. Zamiast tego istnieje szeroka gama opcji opartych na rodzaju wibracji, którą chcesz poczuć i chcesz, aby inni doświadczyli. Wracając do pierwotnego punktu dotyczącego psychologii kolorów w ubraniach mogą być dni kiedy czujesz się podekscytowana, więc może to być czerwień, którą wybierzesz. Jeśli jednak czujesz się zbyt pobudzona i wolisz poczuć spokój i koncentrację, to możesz wybrać coś w niebieskim, tonującym emocje kolorze.

Przeczytaj również: Stylistka i jej koszmarny przegląd szafy, który stał się szansą – co takiego się stało?

Jak więc wykorzystać modę na swoją korzyść? Oto 7 podpowiedzi od Style Coach-a!

Odzież może zmienić sposób, w jaki się zachowujemy i jak inni o nas myślą. Jak więc możemy subtelnie „manipulować” sytuacjami na podstawie tego, co mamy na sobie? Jak możemy wykorzystać modę na swoją korzyść?

1. Noszenie „ubrań mocy”

Noszenie ubrań mocy sprawia, że czujesz się bardziej pewna siebie. Może to poprawić Twoją motywację, produktywność, myślenie i umiejętności negocjacyjne. „Odzież mocy” składać się może na przykład z dobrze skrojonego garnituru, takiego jak marynarka z ołówkową spódnicą i szpilkami. Pamiętaj o badaniu, które pokazuje, że gdy ubierasz się tak jak byś już była na stanowisku o które się starasz, to zwiększasz prawdopodobieństwo, że naprawdę dostaniesz tę pracę, szybciej niż się mogłaś spodziewać.

2. Noszenie zwykłych ubrań

Noszenie zwykłych ubrań może sprawić, że staniesz się bardziej przyjazna, dostępna i obecna. To sprawia, że „nieformalne piątki” które są uznawane w wielu firmach, to świetny dzień na wprowadzanie innowacji i burzę mózgów ze swoim zespołem lub na rozpoczęcie nowego projektu artystycznego, o którym myślałaś. To również dobry moment na polepszenie relacji z zespołem i ludźmi na których Ci zależy. Mówię o tym również podczas szkoleń biznesowych i zasad dress codu-u.

3. Założenie stroju na siłownię

Założenie stroju na siłownię może faktycznie zmotywować Cię do treningu i dokonywania zdrowych wyborów. Działa to nie tylko jako przypomnienie, ale w rzeczywistości wprowadza Cię w pozytywne nastawienie do zdrowego stylu życia. Załóż strój sportowy z samego rana przed załatwieniem innych spraw, a zwiększysz prawdopodobieństwo, że pójdziesz na siłownię w drodze do domu (noszenie czerwieni na siłowni może w rzeczywistości sprawić, że będziesz bardziej zmotywowana niż noszenie koloru niebieskiego).

4.Noszenie munduru lub innego stroju służbowego

Noszenie munduru lub innego stroju służbowego natychmiast wprowadza Cię w inny sposób myślenia. Na przykład jeśli założysz fartuch laboratoryjny, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz uważna i skoncentrowana. Jeśli założysz strój kierowcy ciężarówki jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zdeterminowana i poczujesz moc męskiej energii. Dotyczy to również dzieci. Dlatego wiele szkół wymaga mundurków; mundurek tworzy bardziej formalne podejście do nauki, co stanowi wartość dodaną dla samej edukacji.

5. Noszenie ubrania od znanych, światowych projektantów

Udowodniono, że ubrania od znanych, światowych projektantów tworzą wyobrażenie o sobie i poczucie pochodzenia z wyższej klasy społecznej. Kiedy nosisz luksusowe ubrania, masz większe szanse na podejmowanie zdecydowanych decyzji finansowych, ale jest też mniej prawdopodobne, że wspomożesz innych ludzi. Wybór należy do Ciebie.

6. Nawet kolory, które nosisz, mogą wpływać na Twój nastrój

Nawet kolory, które nosisz, mogą wpływać na Twój nastrój. Wesołe kolory mogą zwiększyć Twoją energię, podczas gdy ciemniejsze kolory zapewniają bardziej zrelaksowany i mniej wybuchowy nastrój. Jeśli masz zły dzień wybierz swój najjaśniejszy kolor, a może to natychmiast poprawić Twój stan psychiczny! Widziałam to już setki razy w oczach kobiet z którymi miałam przyjemność pracować, chociażby podczas przeglądu szafy czy innych usług dostępnych też online.

7. Nie zaniedbuj bielizny

Nie zaniedbuj bielizny. Noszenie wysokiej jakości bielizny może sprawić, że poczujesz się lepiej i będziesz zachowywać się pewniej. Pamiętaj, że ubieranie jest przede wszystkim dla Ciebie!

Justyna Krawczyk

Style Coach

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Shopping Cart
Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.