Jak ubranie wpływa na nasze samopoczucie? Osobista stylistka dzieli się swoim doświadczeniem

osobista stylistka (4)

Udostępnij

-Czas czytania: 5 minut-

Skorzystaj z psychologii mody,

aby odzyskać właściwy sposób myślenia i zmienić swój nastrój!

Kiedy Twoje ubrania wyglądają dobrze, to najnormalniej w świecie czujesz się dobrze. Prawdopodobnie już to wiedziałaś, ale poznanie trochę psychologii mody może pomóc Ci wybrać odpowiedni strój każdego dnia. Niezależnie od tego, czy chcesz poczuć się pełna energii, pewna siebie, atrakcyjna, zrelaksowana, szczęśliwsza w domu, silna czy spokojna, odpowiedni element garderoby może dać Ci trochę dodatkowego kopa. Mówię to z doświadczenia, bo sama przechodziłam tę zmianę, a w swojej pracy Style Coacha (osobista stylistka + life coach w jednym) spotykam setki kobiet, które to potwierdzają. Jeśli chcesz poznać opinie kobiet, które mi zaufały, to je po prostu przeczytaj.

Ubiór, to jedna z najbardziej podstawowych form wyrażania siebie i jeden z pierwszych sposobów, w jaki prezentujemy naszą osobowość innym. Wszystko, od kroju, stylu i koloru, po wzór i materiał ma coś wspólnego z Tobą. Z drugiej strony ważne jest to, abyś wiedziała, że, każdy z tych elementów wpływ na to, jak się czujesz w swoich ubraniach. Na przykład noszenie jasnej koszulki z nadrukowanym wesołym hasłem czy mottem, może zarówno wyrażać Twoje obecne nastawienie do życia, jak i pomóc Ci w uzyskaniu bardziej pozytywnego nastawienia do siebie, do świata i do innych.

Z tego artykuły dowiesz się:

Czy ubranie może sprawić, że poczujesz się bardziej pewna siebie?

Według najróżniejszych badań kobiety, które na co dzień nosiły piękną bieliznę, czuły się bardziej pewne siebie i atrakcyjne – nawet jeśli nikt inny nigdy nie widział bielizny. Sztuczka według naukowców polegała na wyborze bielizny w oparciu o osobisty gust, a nie kupowaniu jej w oparciu o uogólniony ideał tego, co inni uznają za seksowne lub atrakcyjne. Innymi słowy noszenie specjalnej bielizny sprawia, że czujemy się pewniej. Jeśli pracujesz nad swoim stylem i chcesz stać się szczęśliwą oraz pewną siebie kobietą, to może być idealny pierwszy krok w stronę nowej siebie.

Przeczytaj również: TOP TRENDY (ubieralne) wiosna – lato 2023 r. 10 najlepszych trendów – osobista stylistka podpowiada

Czy ubranie może pomóc Ci poczuć się spokojniejszą?

Zapach jest jednym z najbardziej niedocenianych aspektów psychologii mody, ale to, jak pachną ubrania może odgrywać dużą rolę w tym, jak się czujesz podczas ich noszenia. Jedno zaskakujące odkrycie: według badań opublikowanych w Social Psychology noszenie przepoconej koszulki partnera może natychmiast uspokoić niepokój. Wiele osób nosi koszulę swojego partnera lub śpi po jego stronie łóżka, gdy go nie ma, ale mogą nie zdawać sobie sprawy, dlaczego to robią i z czego to wynika. Te odkrycia sugerują, że sam zapach partnera, nawet bez jego fizycznej obecności, może być potężnym narzędziem pomagającym zmniejszyć stres. Następnym razem, gdy poczujesz spięcie i poddenerwowanie, wykorzystaj tę wiedzę, aby złagodzić niepokój i uchwycić krótką chwilę radości.

Czy ubranie może zmniejszyć uczucie przygnębienia?

Ludzie, którzy czują się smutni lub przygnębieni, zwykle ubierają się bardziej swobodnie, nosząc workowate ubrania, mało stylowe spodnie dresowe, legginsy lub znoszone dżinsy. Noszenie stroju, który nie pasuje, jest brudne lub zniszczone sprawia, że czujemy się źle same ze sobą. To może sprawić, że może poczujesz się źle psychicznie, tworząc błędne koło depresji i ubierania się wciąż w te same, fatalne ciuchy.

Rada eksperta: Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących radzenia sobie z kiepskim nastrojem w codziennym życiu, jest porzucenie spodni od piżamy czy wyciągniętych, starych dresów i założenie czystego, dobrze dopasowanego stroju, który lubisz.

Przeczytaj również: Stylistka i koszmarny przegląd szafy, który stał się szansą

Czy ubranie może sprawić, że poczujesz się silniejsza?

Chcesz pokazać swoją siłę w pracy? Inspirujące książki, choćby ta mojego autorstwa mogą pomóc zwiększyć pewność siebie. Ale istnieje jeszcze łatwiejszy sposób na zmianę profesjonalnego nastawienia: przebierz się! Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania, którzy nosili formalny strój biznesowy podczas wypełniania serii testów poznawczych, czuli się znacznie silniejsi i kontrolowali sytuację niż ich źle ubrani rówieśnicy. Dlatego przed dużą prezentacją lub prosząc szefa o podwyżkę załóż swój najlepszy strój biznesowy. Podniesie Ci on Twoją pewność siebie i poczujesz się profesjonalnie.

Czy ubranie może wpłynąć na Twoją kreatywność?

Duża część z nas pracuje zdalnie najczęściej z domu myśląc, że wtedy strój nie ma już żadnego znaczenia. Nawet jeśli możesz cały czas nosić piżamę lub ubranie domowe, możesz nie chcieć jednak dać sobie przyzwolenia na takie zaniedbanie. Wyznaczenie granic między domem a pracą poprzez ubieranie się w godzinach pracy inaczej, może być dobrodziejstwem dla Twojej kariery. Badanie Social Psychological and Personality Science wykazało, że uczestnicy badania, którzy nosili formalne ubrania biznesowe, szybciej myśleli i mieli bardziej kreatywne pomysły. Naukowcy spekulują, że to, jak się ubierasz, może zmienić Twoje postrzeganie świata, ludzi i wydarzeń wokół Ciebie, wywołując świeże pomysły i nowy punkt widzenia.

Przeczytaj również: Jak kupować żeby nie zwariować?

Czy ubranie może wpłynąć na Twoją aktywność fizyczną?

Sportowcy w czerwonych strojach wygrali więcej zawodów na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku niż ich konkurenci w niebieskich strojach, co zainspirowało badaczy do sprawdzenia, czy to przypadek, czy też jest coś szczególnego w kolorze ich strojów. Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Sport wykazało, że osoby ćwiczące, które nosiły kolor czerwony, mogły podnosić większe ciężary i miały wyższe średnie tętno niż osoby noszące kolor niebieski, co wskazuje na to, że pracowały ciężej. Okazuje się również, że chętniej wychodzimy uprawiać jogging czy inną aktywność wtedy, gdy nasze ubranie jest wygodne i dobrze dopasowane do naszej sylwetki. Kolor też ma znaczenie. Ten, który jest naszym ulubionym sprawia, że chętniej go zakładamy i aktywniej żyjemy.

Czy ubranie może sprawić, że poczujesz się silniejsza?

Ubieranie się w strój kojarzony z inteligencją, taki jak fartuch lekarski lub mundur pilota, nie tylko sprawia, że wyglądasz mądrzej; może też sprawić, że będziesz mądrzejsza. Tak wynika z badania opublikowanego w Journal of Experimental Social Psychology. Badacze dali fartuchy laboratoryjne jednej grupie uczestników badania (żaden z nich nie był lekarzem), a innej powiedzieli, aby wykorzystała swoje codzienne ubrania. Wszyscy wykonali szereg skomplikowanych zadań, ale Ci w białych fartuchach popełniali znacznie mniej błędów. Czy to oznacza, że musisz zacząć pojawiać się w biurze w fartuchu godnym chirurga? Nie do końca. Spróbuj jednak czegoś nowego: załóż strój elegancki, ten, który odkładasz na wielkie wyjście i zobacz jak wpłynie to na Twoją moc. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, to pamiętaj, że ja mogę to zrobić dla Ciebie. Setki moich klientek potwierdza, że po wspólnych zakupach czy po przeglądzie szafy podczas którego zdiagnozowałyśmy sylwetkę, dobrałyśmy kolory oraz stworzyłyśmy zestawy, poczuły się piękniejsze i pewniejsze siebie.

Czy ubranie może poprawić Twoją koncentrację?

Możliwość skupienia się na zadaniu, zwłaszcza gdy jest nudne lub bardzo trudne to połowa sukcesu. Pamiętam jeszcze moją pracę w korporacji, która nie raz taka bywała. Jednak od kiedy pracuję jako Style Coach (stylistka i life coach w jednym) mam naprawdę niewiele takich dni. Wiem jednak, że wiele z nas w swojej pracy zmaga się z zadaniami, których nie lubimy, ale są nam odgórnie narzucone. Poznałam wiele takich historii prowadząc szkolenia z zakresu dress codu dla firm. Wtedy podpowiadam kobietom, aby stawiały na ubrania, które są wygodne i które lubią. Nie będą ich dekoncentrowały zbyt wysokie obcasy, czy sztywny garnitur i w pełni będą mogły skupić się na trudniejszym zadaniu.

Przeczytaj również: 10 przykazań stylowej i cholernie szczęśliwej kobiety

Czy ubranie może pomóc Ci się stać bardziej przekonującą?

Ten punkt jest dla wszystkich tych, którzy nienawidzą targowania się o cenę samochodu lub negocjowania umowy na dom. W swojej karierze zawodowej był taki czas, kiedy zajmowałam się negocjacjami handlowymi. Bardzo szybko odnosiłam sukcesy i pięłam się po drabinie do góry. Pamiętam zdziwienie mojego szafa, który obserwował moje wyniki i szybkie osiągnięcia. Jestem przekonana, że mój strój wpływał na moją pewność siebie. Byłam bardziej przekonująca kiedy nie tylko byłam przygotowana merytorycznie, ale też wtedy, gdy miałam na sobie świetne ubranie. A ponieważ od zawsze (nieświadomie) chciałam zajmować się style coachingiem, pracować jako osobista stylistka, ubierać kobiety i dodawać im skrzydeł, to jestem pewna, że to był kolejny krok, który doprowadził mnie do miejsca w którym jestem dzisiaj.

Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, to skontaktuj się ze mną bezpośrednio lub przez formularz kontaktowy. Pamiętaj, że jeśli jesteś spoza Warszawy, to ja jeżdżę do kobiet w całej Polsce, jak również wszystkie moje usługi są dostępne online. Wybierz tę najlepszą dla siebie.

Justyna Krawczyk

Style Coach

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Shopping Cart
Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.