Bądź z siebie dumna nie tylko w drogich i markowych ciuchach – mówi stylistka

IMG-6235

Udostępnij

-Czas czytania: 10 minut-

Czy kiedykolwiek rozglądałaś się wokół i czułaś, że wszyscy radzą sobie lepiej niż ty? Czy czułaś, że świętowanie małych sukcesów w życiu jest niewłaściwe, bo na święto zasługują tylko te wielkie sukcesy i osiągnięcia? Jeśli tak, to wiedz, że nie jesteś sama — wiele osób ma trudności z zaakceptowaniem pozytywnego uznania i podziwu dla swoich postępów. Ale to właśnie o tym dziś chcę mówić: niezwykle ważne jest docenianie swoich wysiłków i życzliwe mówienie o sobie. Miłość do samej siebie i uznanie swoich mocnych stron jest kluczowe, aby czuć się silną na swojej ścieżce życiowej i aby iść w kierunku przyszłego sukcesu. Jest to również ważne narzędzie, które pozwala uwierzyć w swoje umiejętności, być dumną z tego, co robisz i ostatecznie świętować to, kim jesteś.

Podsumowując: w podróży życia jesteś pierwszą osobą, która może siebie wspierać i być zawsze po swojej stronie.

Niestety nie zawsze tak jest. A wiele osób (z wielu powodów) rozwija dysfunkcyjne relacje z samym sobą, będąc zbyt surowymi, czując się nieadekwatnymi, pozbawionymi współczucia dla siebie i nierozpoznawalnymi we własnym potencjale.

W tym artykule wyjaśnię Ci jak ważne jest bycie dumną z siebie i jakie praktyczne kroki możesz podjąć już dziś, aby pomóc sobie w utrzymaniu zdrowego poziomu pewności siebie podczas całej swojej życiowej podróży. Musisz jednak wiedzieć, że ja również mam za sobą te złe i smutne doświadczenia. Całe życie porównywałam się z innymi i kiepsko w tych porównaniach wypadałam. Również wtedy, gdy zaczynałam pracę jako Style Coach (osobista stylistka + life coach w jednym) obserwowałam inne kobiety, które jako stylistki radziły sobie lepiej ode mnie.

Dziś jednak patrzę na nie z podziwem, inspiruję się nimi, ale już nie porównuję się. Stoję po swojej stronie, jestem dla siebie wsparciem i podziwiam siebie samą za pracę, odwagę i pójście za głosem serca. A moje klientki i ich słowa są najlepszym potwierdzeniem na to, że naprawdę warto robić w życiu to, co się kocha.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Co więc znaczy być z siebie dumną?

Dlaczego to takie ważne, aby być dumną z samej siebie?

Jak więc być z siebie dumną nie tylko w drogich i markowych ciuchach?

Zaakceptuj swoje słabości i rzuć wyzwanie wewnętrznemu krytykowi

Dobrze poznaj siebie i naucz się wybaczanie przede wszystkim sobie

Poproś o wsparcie profesjonalistę i zawsze bądź po swojej stronie

Końcowe przemyślenia

Co więc znaczy być z siebie dumną?

Mówiąc najprościej, bycie dumną z siebie oznacza posiadanie silnego, zdrowego poczucia własnej wartości, które prowadzi do ogólnie bardziej pozytywnego samopoczucia. Jest to istotna część prowadzenia zdrowego i szczęśliwego życia. Ludzie, którzy mają silne poczucie własnej wartości, czują się bardziej zadowoleni ze swojego życia i czują wewnętrzną moc w swojej życiowej podróży. Duma z siebie nie oznacza myślenia, że ​​jesteś doskonała. Oznacza uznanie swoich osiągnięć, cech, czegoś, co jest w Tobie wyjątkowe, oraz faktu, że Twoja osobowość jest warta świętowania. W ten sposób możesz nauczyć się patrzeć na siebie pozytywnie. Duma z siebie oznacza również akceptację swoich słabości i traktowanie ich jako wyjątkowej części siebie. Tak właśnie ja czuję bycie dumną z tego kim jestem i kim się staję. Doceniam swoje wysiłki i to, że chcę pracować również nad sobą i zmieniać się na lepsze. Nie tylko w swojej pracy jako osobista stylistka, ale tak po prostu w życiu.

Kultywując dumę z siebie, możemy pielęgnować szacunek dla siebie i nabrać większej pewności, że jesteśmy w stanie odnieść sukces. Dzięki temu możesz sobie jeszcze bardziej zaufać, będąc zdeterminowaną, by osiągnąć swoje cele. Sposób w jaki patrzymy na sytuacje, nigdy nie jest tak naprawdę obiektywny. Wszyscy mamy swoje filtry i uprzedzenia, a nasze postrzeganie siebie nie zawsze odzwierciedla nasze rzeczywiste możliwości i potencjał. Poza tym to, co myślimy o sobie, nie zawsze odzwierciedla sposób, w jaki widzą nas inni.

Niestety rozpoznanie tego, co może wymagać poprawy we własnym postrzeganiu, może być niezwykle trudne. I dlatego pokonywanie problemów z poczuciem własnej wartości często staje się wyzwaniem. Wiele osób potrzebuje w tym pomocy i właśnie tu pomocna może być terapia samooceny lub coaching personalny najlepiej z osobą, która jest dla Ciebie przykładem.

Przeczytaj również: Good dress = less stres! 10 stylowych sposobów na obniżenie poziomu stresu zdradza stylistka

Dlaczego to takie ważne, aby być dumną z samej siebie?

Kiedy kochasz to, kim jesteś jako osoba i doceniasz to, co wnosisz do życia, nadaje to pozytywny ton Twoim związkom, karierze i ogólnie życiu. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości i dumy z siebie może przynieść korzyści. Oto niektóre z kluczowych zalet bycia z siebie dumną:

 • Kiedy jesteś z siebie dumna, uczysz się budować zdrowe relacje z innymi

Ważne jest to, aby podkreślić, że bycie dumną z siebie nie oznacza przyjmowania postawy narcystycznej, ani całkowitego ignorowania nieproduktywnych wzorców zachowań lub myślenia w sobie. Co więcej, nie oznacza to poniżania innych po to, by samemu poczuć się lepszą. Bycie dumną z siebie oznacza raczej bycie zadowoloną z tego, kim jesteś i uznanie swoich mocnych stron. Bez względu na to, czy pracujesz jako osobista stylistka, pani sprzątająca, fryzjerka czy managerka w dużej firmie. A kiedy masz silne poczucie własnej wartości, możesz mieć lepsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi i samą sobą, priorytetowo traktując swoje potrzeby.

Osoby, które znają swoją wartość, potrafią wyznaczać wyraźne granice w swoich relacjach i lepiej radzić sobie ze strachem przed porzuceniem czy odrzuceniem. Poza tym możesz swobodnie podejmować własne decyzje i nauczyć się mówić „nie”. W końcu nie musisz poświęcać swoich zainteresowań i potrzeb dla innych, jeśli nie jesteś zależny od ich opinii. Mówię to również swoim klientkom niezależnie od tego czy decydują się na przegląd szafy ze stylistką czy coaching indywidualny.

 • Kiedy jesteś z siebie dumna, czujesz się zmotywowana

Innym powodem, dla którego powinnaś być z siebie dumna, jest to, że pozwala Ci to czuć się zmotywowaną. Nie będziesz potrzebować ciągłego potwierdzania ze strony innych ludzi, kiedy dobrze się ze sobą czujesz. W ten sposób Twoja motywacja nie będzie zależała od aprobaty z zewnątrz. Duma z siebie może być głównym składnikiem przezwyciężania wątpliwości i niepewności. Uznanie tego, co osiągnęłaś i jak daleko zaszłaś, może naprawdę pomóc zresetować Twój sposób myślenia, gdy wydaje się, że sprawy nie idą dobrze.

Świętowanie tych sukcesów, to jeszcze lepszy sposób na uświadomienie sobie swojej wartości i przypomnienie sobie, jaka jesteś niesamowita. W rezultacie pomaga podsycać pewność siebie i sprzyjać wielkim osiągnięciom, zapewniając wewnętrzną motywację. Nie przestawaj wierzyć w siebie i bądź dumna z każdego osiągnięcia – bez względu na to, jak duże lub małe jest to osiągnięcie – a na pewno odniesiesz więcej sukcesów.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że od kiedy zaczęłam doceniać swoje małe sukcesy, to przychodzą również te większe. Nie tylko w pracy jako Style Coach (osobista stylistka + life coach w jednym) ale również w życiu prywatnym.

 • Kiedy jesteś z siebie dumna, to zdecydowanie bardziej dbasz o swoje zdrowie

Duma z siebie jest ostateczną formą miłości własnej, a kiedy coś kochamy, troszczymy się o to. Prawda? Przyjmując siebie taką, jaką jesteś, możesz nawiązać zdrowszy związek ze swoim ciałem, rozpoznając jego potrzeby i chroniąc jego zdrowie. Poczucie dumy z siebie może motywować Cię do trzymania się zdrowego stylu życia.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz, biegasz, uprawiasz jogę, czy przechodzisz na zdrowszą dietę, istnieje niezliczona ilość sposobów, aby lepiej o siebie zadbać. Wszystko to stwarza również duże pole do nowych osiągnięć. Bo ja odkąd pokochałam siebie, to już na wspólne zakupy z klientką nie kupuję ciastek jako przekąskę, a zdrowe, pyszne, suszone mango czy mus z owoców.

 • Kiedy stajesz się dumna z siebie, przestajesz się krytykować i biczować

Istnieje różnica między zdrową, a niską samooceną, a taka różnica może mieć wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie emocjonalne, ale także na Twoje relacje, karierę (niezależnie od tego czy pracujesz jako osobista stylistka, listonoszka czy krawcowa) i praktycznie każdą inną dziedzinę życia. Najczęściej takie problemy wynikają z samokrytyki.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na fakt, że samokrytyka sama w sobie nie jest zła. Co więcej, jest to raczej konieczne, jeśli chcesz się doskonalić i rozwijać, zarówno osobiście, jak i zawodowo. Aby się rozwijać, musisz zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Powiedziawszy to, pomocna może być tylko zdrowa doza samokrytyki. Niestety, może też łatwo wymknąć się spod kontroli i przerodzić w autodeprecjację, a nawet autosabotaż.

Liczne badania sugerują, że samokrytyka może mieć poważny i negatywny wpływ na relacje z samym sobą. Nieprzydatna samokrytyka i negatywne myślenie mogą sprawić, że zignorujesz własne mocne strony i osiągnięcia.

 • Dlaczego tak łatwo stajemy się zbyt krytyczne wobec samych siebie

Każda z nas ma wewnętrzny głos, który kieruje naszym poczuciem osądu. Kryteria zależą bezpośrednio od naszego środowiska społecznego od wczesnego dzieciństwa, doświadczeń życiowych i wartości, które wypracowaliśmy w między czasie. Podświadomie używamy tych wartości jako skali ocen zarówno dla innych, jak i dla siebie. Czasami wewnętrzny głos może być bardzo samokrytyczny. Jako dziecko wiele razy słyszałam, że jestem niewystarczająco dobra, więc w swojej pracy jako osobista stylistka, przyjęłam taką samą postawę.

Twoja samoocena zależy również od stanu Twojego zdrowia psychicznego. Wspominałam już, że zwiększona samokrytyka jest związana z depresją i lękiem, a także z zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami osobowości. Jeśli czytałaś moje książki, to wiesz, że i przez to przechodziłam. Poza tym czasami nasze postrzeganie siebie nie koreluje z naszymi oczekiwaniami lub perfekcjonistycznym myśleniem.

W końcu Twoje samokrytyczne i subiektywne oceny siebie mogą zacząć mieć wpływ na Twoje poczucie własnej wartości. To z kolei może kształtować Twoją rozmowę wewnętrzną, czyniąc ją albo dewaluującą, albo wspierającą. Rzecz w tym, że to, jak siebie postrzegamy, ma również wpływ na to, jak się zachowujemy. Kiedy ciągle czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobra, możesz zacząć naciskać na siebie zbyt mocno i stawiać nierealistyczne oczekiwania, które nie odzwierciedlają Twoich rzeczywistych możliwości lub potrzeb.

Przeczytaj również: Jak wybrać kolor, który jest dla Twojego typu urody? To bardzo ważne, mówi pierwsza w Polsce licencjonowana Style Coach

Jak więc być z siebie dumną nie tylko w drogich i markowych ciuchach?

Duma z siebie jest czymś naturalnym dla ludzi, którzy zostali wychowani we wspierającym środowisku. Z drugiej strony Ci, którzy są przyzwyczajeni do życia bez wsparcia lub doświadczyli traumatycznych wydarzeń, często uważają to za wyzwanie. Budowanie dumy z siebie zajmuje trochę czasu.

Zamiast więc próbować szybko zmienić te głęboko zakorzenione wartości – zadanie, które może być dość trudne – możesz zacząć redukować wpływ, jaki wywierają na Ciebie te wzorce myślenia i zachowania. Oznacza to zmianę nastawienia do siebie, krok po kroku.

Jako Style Coach (osobista stylistka + life coach w jednym) na co dzień pracuję z kobietami właśnie w ten sposób. Wykorzystuję ubrania do tego, aby kobiety poczuły się świetnie, pewnie i aby zaczęły być z siebie dumne. Ubranie to jednak pierwszy krok, odkrycie stylu, świetne samopoczucie i duma. Ale gdy nie będziemy pracować dalej, to po zdjęciu ubrania czar pryśnie. Dlatego tak ważna jest praca głębsza, aby bez względu na to, co mamy na sobie czuć się dobrze.

Przeczytaj również: Otwierasz szafę i płaczesz? Zrozum dlaczego tak jest i zmień to – podpowiada stylistka

1.Zaakceptuj swoje słabości

Musisz zaakceptować fakt, że nikt nie jest doskonały, nawet Ty. Poza tym musisz zrozumieć, że zawsze jest miejsce na rozwój i naukę. I to jest naprawdę świetna wiadomość, bo dzięki temu wciąż możemy się odkrywać i sprawiać, że nasze życie będzie ciekawe. Jeśli coś Ci się nie uda, zawsze pamiętaj, że błędy i niepowodzenia uczą nas ważnych rzeczy i pokazują nam obszary do rozwoju.

2.Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi, okazując sobie współczucie

Nie da się zaprzeczyć, że jesteśmy dla siebie najsurowszymi krytykami. Powinnaś rzucić wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi, jeśli chcesz kultywować dumę z siebie. Wiele osób często ukrywa swoje słabości, aby pokazać pozytywny obraz siebie, ale współczucie dla siebie oznacza większe zrozumienie, normalizację i docenienie własnych ograniczeń.

3.Dobrze poznaj siebie

Pamiętaj, że aby naprawdę poprawić poczucie dumy z siebie i z tego kim jesteś, musisz poznać siebie. Oczywiście samowspółczucie nie oznacza ignorowania dysfunkcyjnych zachowań lub postaw. Jednak w miarę jak poznasz i zaakceptujesz siebie, możesz zauważyć te słabości, na których powinnaś się skupić w zakresie rozwoju osobistego.

Oto kilka pomocnych wskazówek:

 • Naucz się wybaczać sobie
 • Popraw samoświadomość
 • Rozpoznaj swoje mocne strony i umiejętności i doceń je
 • Wyznaczaj realistyczne cele i dąż do nich
 • Ćwicz dalej, aby być coraz lepsza
 • Poznaj swoją wartość
 • Poczuj i wyraź wdzięczność
 • Miej cierpliwość do siebie
 • Ćwicz uważność

Przeczytaj również: Zmiana STYLU, to pryszcz w stosunku do tego, co MUSISZ zmienić w SOBIE – 10 kroków do zmiany o których mówi osobista stylistka

4.Poproś o wsparcie profesjonalistę

Biorąc pod uwagę, że Twoje postrzeganie siebie może nie odzwierciedlać Twoich rzeczywistych mocnych stron i sposobu, w jaki postrzegają Cię inni ludzie, może być trudno rzucić wyzwanie samokrytyce bez spojrzenia na siebie i swoje życie z nowej perspektywy.

Przebudowanie negatywnych myśli o sobie jest szczególnie trudne, jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Licencjonowany terapeuta może zapewnić Ci bezpieczną przestrzeń, w której możesz lepiej zrozumieć siebie i przemyśleć niektóre ze swoich przekonań na swój temat. Poza tym terapeuta może przeprowadzić Cię przez każdy krok na drodze do zdrowego poczucia własnej wartości i dumy z siebie.

5.Zawsze bądź po swojej stronie

Chodzi o to, abyś traktowała siebie jak swoje dziecko lub jak swoją najlepszą przyjaciółkę. Wtedy, gdy coś pójdzie nie tak, wtedy, gdy powinie Ci się noga, abyś sobie podała sobie rękę i wstała. Bo nie chodzi o to, aby być ze sobą tylko wtedy, gdy stoisz na scenie i świętujesz sukces. Chodzi o to, abyś była ze sobą również wtedy, gdy jest Ci potwornie źle, gdy zawaliłaś, gdy nie dałaś rady.

Moje klientki bardzo często mówią, że mają stres przed spotkaniem ze mną, bo myślą, że je skrytykuję i ocenię.. Musisz wiedzieć, że jako osobista stylistka, a przede wszystkim jako kobieta jestem po to, aby Ci pomóc, a nie oceniać. Sprawić, że poczujesz się lepiej, pewniej, że zaczniesz być dumna z tego, kim jesteś, a nie odwrotnie.

Każda osobista stylistka ma ten przywilej pracy, która ma sprawić, że poczujesz się lepiej. Jeśli mieszkasz poza Warszawą i nie możesz takiej znaleźć, to pamiętaj, że mogę do Ciebie dojechać albo możemy spotkać się online.

Przeczytaj również: Czy ubranie może zmienić Twoje życie? Co na ten temat sądzi osobista stylistka

Końcowe przemyślenia

W tym artykule rozważałam kilka powodów, dla których duma z siebie jest ważna, jeśli chcesz wieść satysfakcjonujące życie. Wiele można powiedzieć o tym złożonym temacie, ale jest też prosta prawda, która podsumowuje wszystko: zasługujesz na to, by być kochaną, zwłaszcza przez siebie. Możesz nauczyć się wybaczać sobie i akceptować swoje niedoskonałości, ale może to nie być łatwe zadanie. Tak więc jeśli masz trudności z wygraniem walki z nadmiernym wewnętrznym krytykiem, nie wahaj się poprosić o pomoc.

Możesz też zapisać się na fantastyczny kurs online Uwierz w siebie, jesteś tego warta. To może być ważny krok do przodu, krok w kierunku siebie.

Justyna Krawczyk

Style Coach

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Shopping Cart
Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.