Szafa dobrze zorganizowana – 10 zasad

osobista stylistka

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mam za sobą setki przeglądów szaf. Widziałam i te małe, minimalistyczne, ale też te pomieszczenia, garderoby, składające się z kilku szaf, zajmujące cały pokój. Pracuję jako Style Coach (osobista stylistka + trener rozwoju osobistego w jednym) i zajmuję się kreowaniem wizerunku kobiet. Moim zdaniem poszukiwanie stylu i określenie potrzeb dobrze jest rozpocząć właśnie od przeglądu szafy. Bo łatwo jest nakupować nowych rzeczy, ale trudniej jest uratować to, co w szafie już mamy. A ja lubię wyzwania i mądre zakupy, dlatego zawsze proponuję przegląd szafy na dobry początek. Po diagnozie sylwetki, określeniu typu kolorystycznego oraz stylu, pozbywamy się wszystkich zniszczonych rzeczy, ale też tych, które nam nie służą. Możemy je oddać lub sprzedać chociażby na Vinted. Dopiero wtedy wiemy, co w szafie zostaje, a czego nam brakuje. Z gotową listą potrzeb możemy iść na zakupy.

Sama uwielbiam porządek i staram się zawsze moje klientki również zostawić z uporządkowaną szafą. Mam kilka zasad, które dobrze się sprawdzają również i w mojej garderobie.

Oto 10 zasad uporządkowanej, przejrzystej i sprzyjającej szafy:

  1. Wszystko mam w zasięgu wzroku. Czyli w jednym miejscu mam wszystko – ubrania, buty, torebki, biżuterię i wszelkie dodatki. Jeśli np. buty mam schowane gdzieś w szafce w innym pomieszczeniu, lub w przedpokoju, albo biżuterię trzymam w szafce w łazience, to po prostu o nich zapominam.

2. Na wieszakach wiszą sukienki, marynarki, narzutki, kurtki, bluzki i koszule. Wszystko wieszam na drewnianych wieszakach, które się nie deformują i nie pękają tak jak te plastikowe.

3. Na półce w tym samym pomieszczeniu ułożone są: spódnice, spodnie, bluzy oraz t-shirty.

4. W zasięgu wzroku są też paski oraz biżuteria – leżą zaraz obok ubrań. Torebki natomiast wiszą na stojakach zaraz obok tych wiszących na wieszakach ubrań.

5. Ubrania na wieszakach są pogrupowane w kolory, czyli białe rzeczy wiszą koło białych, czerwone koło czerwonych, itd. To daje mi przejrzystość i szybszy wybór.

6. Wszystkie buty są wystawione (mimo, że zbierają kurz) bo ja wszystko muszę zobaczyć i wtedy dużo łatwiej jest mi stworzyć zestaw.

7. Żadne z ubrań wiszących ani leżących na półce nie jest uprasowane. Nie jestem typem człowieka, który lubi stać przez kilka godzin i prasować wszystko na raz. Szkoda mi tych kilku godzin, wolę je spędzić chociażby na zabawie z córeczką. Wybieram prasowanie każdego dnia, ale tylko tego zestawu ubrań na który się zdecydowałam.

8. Jedyne ubrania, które są uprasowane, to rzeczy po domu. Gdy do niego wracam, to rzadko kiedy mam siłę, aby stać jeszcze i prasować. A że w domu chcę wyglądać równie dobrze, to zaraz po praniu prasuję za każdym razem dwie bluzy i dwie pary spodni. To samo robię z piżamą. W ten sposób rzeczy po domu oraz do spania również pięknie się prezentują.

9. Rzeczy do prasowania czekają w prasowalni. Tam też jest miejsce i półki na rzeczy przeznaczone do użytku domowego, piżamy, oraz ubrania do biegania czyli sportowe.

10. Ubrania zimowo – jesienne (jeśli jest to sezon wiosna – lato) są zapakowane do pudełek, a na widoku mam tylko i wyłącznie ubrania z obowiązującego sezonu.

Ważne: aby stworzyć fajną szafę czy garderobę, wcale nie musisz wydawać tysięcy złotych na zaprojektowanie tego pomieszczenia. Możesz kupić kilka stojaków – wieszaków w Ikei, zagospodarować kilka kartonów w których będziesz trzymać ubrania w których nie chodzisz oraz kolorowy talerz czy słoik w którym będziesz trzymać biżuterię. Jeśli wstawisz do tego pomieszczenia lustro i krzesło, to Twoja garderoba będzie kompletna.

Jak się zapewne domyślasz, to moje najbardziej ukochane miejsce w całym domu.

Uściski,

Justyna Krawczyk

Style Coach

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.