Garderoba kapsułowa (czyli mniej znaczy więcej) jak ją stworzyć

osobista stylistka

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Coraz częściej kobiety, które się do mnie zgłaszają, klientki, które decydują się na przegląd szafy proszą, aby pomóc im stworzyć garderobę kapsułową. Od kilku lat zajmuję się wizerunkiem kobiet pracując jako Style Coach (osobista stylistka + life coach w jednym) i mam za sobą setki przeglądów szaf i w zasadzie od samego początku działałam zgodnie z filozofią garderoby kapsułowej zanim ta nazwa pojawiła się również i u nas.

Ujmując rzecz najprościej, chodzi o mądre i przemyślane zakupy, dobrą jakość, minimalizm w formie i w kolorach. Chodzi o styl spójny z tym, kim naprawdę jesteśmy i o to, aby codzienne ubieranie było proste, łatwe i przyjemne.

Niezależnie od tego jaką garderobę tworzymy, to wciąż są elementy, które są najważniejsze. Mówię o tym każdej klientce, mówię o tym również podczas mojego stylowego kursu online “Odkryj STYL swojej duszy“. O tym, czyli o zasadach kreowania stylu w zgodzie ze sobą, z sylwetką oraz typem kolorystycznym. To są podstawy kreowania wizerunku bez względu na wszystko.

Przegląd szafy u Izy

Czym jest garderoba kapsułowa i o jaki efekt chodzi?

Garderoba kapsułowa, to miejsce w którym panuje porządek i harmonia. To miejsce w którym wszystkie rzeczy do siebie pasują bez względu na to, co chcesz ze sobą połączyć. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki, ale większość ubrań dzięki temu, że są one w odpowiednich kolorach, w tym samym stylu, dobrej jakości po prostu do siebie pasują. Twoja szafa nie pęka w szwach, bo dzięki niewielkiej ilości dobrze dobranych ubrań możesz korzystać z nich naprzemiennie i tworzyć wciąż nowe zestawy. I choć definicja garderoby kapsułowej mówi również o klasycznych kolorach i fasonach, to zawsze będę podkreślać to, że one powinny być przede wszystkim zgodne z Twoją sylwetką i Twoim typem kolorystycznym.

Zdjęcie: Ania Fauzer

Komu służy garderoba kapsułowa?

Takie rozwiązanie jest w zasadzie dobre dla każdej z nas. Bo porządek, przejrzystość i brak porannego stresu to coś, czego potrzebuje każda kobieta. Bez zbędnych zalegających stert ubrań, bałaganu, ubrań w stylu “od sasa do lasa”, rzeczy, które wciąż wprawiają nas w zły nastrój i powodują stratę czasu. To oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia. Czy któraś z nas tego nie potrzebuje?

Taką garderobę możesz stworzyć sama, możemy się spotkać lub możesz też zamówić swoją Osobistą Biblię Stylu online bez wychodzenia z domu.

Od czego należy zacząć tworzenie garderoby kapsułowej?

Od tego samego od czego zaczynam każdy przegląd szafy. Czyli od odpowiedzenia sobie na pytanie, jaki styl jest naprawdę Twoim stylem, od zdiagnozowania sylwetki, typu kolorystycznego i od przygotowania wielu worków na ubrania, których wreszcie jesteś gotowa się pozbyć. Czyli tych których: nie lubisz, są stare, zniszczone, poplamione, nie pasują do Ciebie, ani do Twojego stylu życia i bycia. Jeśli nie wiesz jak odkryć swój styl, to przeczytaj artykuł na ten temat tutaj lub zaproś mnie do siebie, to chętnie Ci pomogę.

Z czego się składa garderoba kapsułowa?

Jeśli lubisz klasykę, to może się okazać, że to rozwiązanie będzie idealne dla Ciebie. Dlatego, że ubrania klasyczne, bazowe, “zwyczajne” bez wzorów i udziwnień, jednolite, które nie ulegają trendom, są podstawą garderoby kapsułowej. To właśnie dzięki nim będziesz z łatwością łączyć ze sobą wszystkie elementy garderoby. Bo nie musisz się zastanawiać czy kwiatki pasują do pasków. Jednolite ubrania zazwyczaj do siebie pasują. Pamiętaj jednak, że nawet proste kroje muszą być dobrane do Twojej sylwetki, aby budowały idealne proporcje równe jak w klepsydrze.

Takimi elementami garderoby są na przykład: popularna mała czarna, biała klasyczna koszula, klasyczne jeansy (dobrane do Twojej sylwetki), ołówkowa spódnica (jeśli jesteś sylwetką Zmysłowe Biodra, w literę A jeśli jesteś sylwetką Ramiona Wenus), czarne cygaretki, czarny i biały basic-owy top, prosta marynarka, trencz w uniwersalnym kolorze, czarne baleriny i klasyczne szpilki.

Pamiętaj, że garderoba kapsułowa jest prosta ale wcale nie musi być nudna. Możesz ją wzbogacić dodatkami vintage, biżuterią retro czy mocnymi, rokowymi elementami. Ważne jest to, abyś stawiała na jakość, bo wtedy każda stylizacja będzie podnosić Twój wizerunek o poziom wyżej.

Ile powinno być elementów w garderobie kapsułowej?

Jest wiele definicji na ten temat. Niektóre przewodniki mówią, że to jest 25 sztuk a inne, że maksymalnie 30 (bez dodatków, butów, odzieży sportowej i biżuterii). Zachęcam jednak do wyznaczenia swojej idealnej ilości bez sztywnego trzymania się zewnętrznych zasad. Ten wpis również potraktuj jako inspirację, a nie sztywne zasady i reguły, których trzeba się kurczowo trzymać.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci już łatwiej stworzyć swoją idealną garderobę kapsułową. Życie zapewni nam wyzwania i trudne momenty, warto więc zadbać o to, abyśmy my same ułatwiały sobie codzienne życie zamiast je utrudniać.

Powodzenia Kochana!

I pamiętaj – to, jak wyglądasz jest ważne, bo Ty jesteś ważna.

Justyna Krawczyk

Style Coach

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.