Bycie mamą jest równie piękne jak trudne

a1fbefe70e5cf1b694a6744383c748d6_wide

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Można nie kochać swojego dziecka?

Wczoraj w Dzień Dobry TVN, poruszony został niezwykle trudny temat. Wywołany tragicznymi wydarzeniami spowodowanymi przez młodą mamę, która zabiła swoje dziecko. Zaczęliśmy się wszyscy zastanawiać, kim trzeba być, aby zamordować własne dziecko?

Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że przypadek, o którym mówi cała Polska jest patologią, ale niechęć do własnego dziecka czymś, z czym zmaga się ogromna liczba kobiet, która obawia się do tego przyznać nawet przed sobą, bo nie ma przyzwolenia na tego typu dyskusje w naszym kraju.

„Masz ogromne szczęście, że masz dziecko, więc nie narzekaj”

„Najważniejsze, że jest zdrowe, a reszta jest nieważna”

„Teraz nie myśl o sobie, bo dziecko jest najważniejsze”

Ile razy to słyszałyście?

Oczywiście, że nasze maleńśtwo i jego zdrowie jest najważniejsze. Ale my też jesteśmy ważne. Jeśli my nie będziemy szczęśliwe to nasze dzieci też nie będą. Jeśli my nie będziemy zaspokajać własnych potrzeb, to będziemy zfrustrowane, niezadowlone a to uczucie będzie źle wpływać nie tylko na nas ale i otoczenie w tym dziecko.

Nie ma przyzwolenia na poruszanie tematu dziecka i niezadowolenia mamy z życia jakie zaczęła prowadzić od kiedy pojawiło się na świecie jej dziecko.

W dniu kiedy zostałyśmy matkami nie przestałyśmy mieć innych potrzeb, a jednak wygląda na to, że tak powinno być i nie mamy prawa na nic narzekać, na nic się skarżyć.

Chcemy mieć rodzinę, chcemy mieć dziecko, choć tego, co się z tym wiąże dowiadujemy się dopiero wtedy kiedy już je mamy. Nie sposób sobie tego wyobrazić i nikt nas nie uczy, jak być mamą, bo podobno każda z nas to wie, to przecież naturalne i samo przychodzi.

Czy aby na pewno? Moim zdaniem brakuje edukacji i wiedzy na ten temat. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się o prawdziwych i najważniejszych wartościach w życiu, o miłości o rodzinie i  prawdziwym życiu. W zamian za to uczymy się o tym jak być przedsiębiorczym, jak zarabiać pieniądze, jak zdobyć zawód, jak szybko czytać, jak w najkrótszym czasie zrobić jak najwięcej…a gdzie wartości, których nie da się przeliczyć na pieniądze? Może gdybyśmy się tego uczyli świat byłby lepszy?

A kobiety, które zostały mamą bez względu na to czy chciały tego bardzo, czy trochę mniej, czy marzyły o byciu mamą, mają prawo do rozczarowania i niezadowolenia. Kobiety bardzo często nie radzą sobie z nowymi emocjami, nie radzą sobie fizycznie, śpią po 2 godziny, przeżywają każdą chorobę, każdy upadek. Nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości, brakuje im czasu, nie mogą się zająć sobą, zostały im rozstępy na brzuchu, biust się wyciągnął, nie mają czasu na przeczytanie książki, wyjście do teatru, ich życie, które lubiły zmieniło się nie do poznania, tęsknią za wyjściem do kina, za spontaniczną randką ze swoim ukochanym, za beztroską. Do tego mąż, który tęskni za swoją partnerką, taką jaką była przed urodzeniem dziecka, często nie pomaga, obwiniając kobietę za zmiany, które są dla niego rozczarowujące. Bardzo często jest również tak, że gdy pojawia się dziecko, odzywają się demony naszego własnego dzieciństwa, o których nie myślałyśmy, a dziecko je przywołało. Każdy ma jakąś historię życia, która ma ogromny wpływ na nas, na życie nasze, partnerów, dzieci. Więc zamiast oskarżać matki, potępiać je, należy dać im pomoc. Czym więcej będziemy o tym mówić, tym większa będzie świadomość. Może wreszcie powstaną instytucje, które będą wspierać młode mamy. Pamiętajmy, że nie każdą z nas stać na psychologa, który jest często niezbędny, szczególnie w sytuacji, gdy młoda mama chce wrócić do pracy i okazuje się, że już jej tam nie chcą!

Sytuacja kobiet w ostatnich latach uległa pewnej zmianie, ale nadal jest to niewystarczające. Dyskusja na fanpage DDTVN jest dowodem na to, jak wiele jest do zrobienia. Jest to możliwe – aby mama była szczęśliwa i aby dziecko było szczęśliwe. Aby razem byli szczęśliwi i zbudowali nowe, piękne, wartościowe życie.

Justyna

Zapisz się do Newsletter'a

Bądź na bieżąco

Przeczytaj więcej

Nazywam się Justyna Krawczyk. Jestem właścicielką i założycielką firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, licencjonowaną Style Coach™ (Osobista Stylistka i Life Coach w jednym).

POZNAJ KURS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A

Przewiń do góry

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.