BlogPsychologicznie, kobieco

7 zasad, które odmienią Twoje życie

By 29 marca 2019 No Comments

To znaczy mogą odmienić. Jeśli to są Twoje zasady, podejście do życia w które wierzysz albo zaczniesz wierzyć. Do mnie bardzo przemawiają i mają ogromny sens. Może znajdziesz tu coś dla siebie?

1.Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby, na których Ci zależy

Ile razy stajesz przed lustrem i mówisz, że jesteś paskudna, gruba i głupia. Zdarzyło Ci się chociaż raz? Jak często sięgasz po marnej jakości jedzenie, jesz za dużo, nadużywasz alkoholu? Oceniasz siebie krytycznie, wymagasz od siebie rzeczy niemożliwych. Czy tak?

Znam to doskonale, robiłam to nie raz w swoim życiu. Kiedyś przeczytałam takie zdanie: “traktuj siebie jak najlepszą przyjaciółkę”. Czy do przyjaciółki powiedziałabyś choć jedno z powyższych zdań?

Ja zawsze myślę o tym, jak traktuję moje dziecko. Osobę, którą kocham najbardziej na świecie. Daję jej najlepszej jakości jedzenie, dbam o to, aby było ciepłe, pożywne i zdrowe. Przytulam, głaszczę i często mówię, że ją kocham. Wzmacniam, doceniam i motywuję. Zapewniam, że jest mądra, wartościowa i śliczna. Poświęcam jej czas, uwagę, zapewniam bezpieczeństwo i rozwój.

Odkąd zaczęłam w ten sposób traktować również i siebie, moje życie zmieniło się nie do poznania, a ja poczułam się fantastycznie.

2. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą Ci jak najlepiej

Bo wtedy krytykę będziesz w stanie przyjąć z otwartym sercem. Przyjaźń nie polega jedynie na tym, aby zawsze ze sobą być, wspierać się i rozmawiać o wszystkim. Przyjaźń polega również na szczerości i otwartości. To od swojej przyjaciółki chcę usłyszeć co myśli, czy widzi, że coś robię źle. I nie chodzi o to, że natychmiast zrobię inaczej i zmienię swoje zdanie. Ale przynajmniej otworzę się na inne postrzeganie i zacznę szukać swojej odpowiedzi.

3. Nie porównuj się z innymi, a z tym, kim byłaś wczoraj

Porównywanie się z innymi nie ma sensu. Zostaw innych w spokoju i zajmij się sobą. Bo to Ty sama dzisiaj jesteś “taka” a jutro masz być szansę być inna. Jaka chcesz być, co w sobie odkryłaś, co chcesz zmienić? Czasem zaczyna się od małej zmiany. Bo wczoraj byłam marudą, a dziś mogę postanowić, że zaczynam myśleć pozytywnie i zaczynam doceniać drobne rzeczy. Ma to sens? Więcej na ten temat znajdziesz również w książce mojego autorstwa “Jak Być Szczęśliwą Kobietą – 15 kroków“.

4. Zanim zaczniesz krytykować świat, to zaprowadź porządek we własnym ogródku

Świat jest paskudny, ludzie beznadziejni, rząd nie pomaga a politycy kłamią. I co z tego? Co daje Ci marudzenie i ocenianie innych. Czy to cokolwiek zmienia? Czy to zmienia świat na lepszy? Pomyśl, co Ty możesz zrobić dla świata, dla siebie. Zobacz jak wygląda Twoja codzienność. Jak wyglądasz Ty, Twoja rzeczywistość, Twój wewnętrzny świat. Jak wygląda Twoja relacja z partnerem,  dzieckiem,  przyjaciółką. Jak traktujesz ludzi, czy uśmiechasz się do nich wchodząc do autobusu, czy może marudzisz, że inni się nie uśmiechają? Nie masz tu czasem czegoś do zrobienia? Zmiany na lepsze, zacznij od siebie. Znasz to?

5. Podążaj za tym, co wartościowe, a nie za tym, co wygodne

Wygodna była dla mnie praca w korporacji. Przez wiele lat przekonywałam samą siebie do tego, że warto. No bo mam stałą pracę, wysoką pensję, samochód służbowy i darmowe wyjazdy. Z uporem maniaka wmawiałam sobie, że warto, bo było mi też z tym wygodnie. Marzyłam o własnej firmie, ale sama zmiana wydawała się przerażająca. Kiedy jednak posłuchałam tego, co mi w duszy gra i podjęłam decyzję z serca, idąc za wartościami, marzeniami, to wreszcie zaczęłam żyć życiem o jakim marzyłam. To nie było proste ale dziś wiem, co to znaczy robić w życiu to, co się kocha. Wysokie stanowisko managerskie w korporacji zamieniłam na kreatora swojego życia. Zostałam osobistą stylistką, potem style coachem. Otworzyłam własną firmę i odmieniłam każdy swój dzień. Słowo “powinnam” zmieniłam na “chcę” i wszystko się zmieniło i nadal zmienia się do dziś. Bo od zmiany pracy wszystko się zaczęło, ale tak naprawdę, to był dopiero pierwszy krok w kierunku wielkich zmian życiowych.

6. Zakładaj, że Twój rozmówca może wiedzieć coś, czego Ty nie wiesz

Myślisz, że pozjadałaś wszystkie rozumy? Doskonale Cię rozumiem. Ja w tej swojej postawie buntowniczki, że wiem najlepiej, zaczęłam się zamykać na innych i przestałam słuchać tego, co do mnie mówią. To dobrze wreszcie odnaleźć to, czego chce się od życia, ale rozmowa z ludźmi, to bogactwo z którego możemy skorzystać. To niesamowite, bo czasem niczego nie oczekujemy, nawet nie pytamy, a podczas rozmowy przypadkowo pada zdanie, stwierdzenie, pytanie, które coś w nas otwiera, daje rozwiązanie na zagadkę, której od dawna nie mogliśmy rozwiązać. Każda napotkana osoba, to inne doświadczenia, przekonania, marzenia. To bogactwo z którego możemy czerpać.

7. Każdy dzień traktuj tak samo wyjątkowo

Bardzo często spotykam kobiety w swoim życiu, które w szafie mają piękne ubrania, które zostawiają na wielką okazję. Mówią, że ładna sukienka, piękna, kolorowa bluzka jest idealna, ale na święta, randkę czy inną specjalną okazję. A na co dzień mogą wyglądać byle jak. Przegląd szafy ze mną, to nie tylko kwestia ubrań, ale też bardzo często przekonań, które mamy w głowie i wielu rozmów. Bo ile mamy specjalnych okazji w życiu? I czy naprawdę chcemy życie traktować wyjątkowo tylko wtedy? Kilka razy do roku?

Każdy dzień jest wyjątkowy i warto codziennie w taki sposób do niego podchodzić. I to na każdym poziomie. Ubrań, jedzenia, relacji, zachowań, myśli. Bo każdy dzień może być wyjątkowy. Ty możesz sprawić, że taki będzie.

Uściski,

Justyna Krawczyk

Style Coach

Leave a Reply