BlogPsychologicznie, kobieco

Co mnie podnieca, co mnie kręci

Od 18 listopada 2016 brak komentarzy

„Każdy człowiek posiada inny temperament, inny zestaw cech, które tworzą niepowtarzalną mieszankę zwaną często naszą osobowością. Także własna biografia, przeszłość, wspomnienia z dzieciństwa czy podejmowane w trakcie życia aktywności wpływają na to, jakie pasje mamy. Okazuje się, że nasze pasje mówią wiele o nas jako o ludziach. Zdradzają temperament, niepowtarzalność i przyciągają podobnych ludzi. Zgadzam się z tym całkowicie, bo miłość mojego życia poznałam właśnie na łódce w gorącym Egipcie. Po raz pierwszy w życiu zrozumiałam również jak ogromne znaczenie dla związku może mieć wspólna pasja. Staje się jeszcze ważniejsza i jeszcze bardziej ekscytująca i piękna. Powoduje, że mamy wspólne plany i wspólne marzenia oraz tysiące tematów do rozmów”.

To urywek z mojej książki. Kawałek z rozdziału ” Znajdź czas dla pasji, która Cię uszczęśliwia”. Pasja i życie z nią, to jeden z kroków do szczęścia. Moim zdaniem oczywiście. Ale jak ją znaleźć? Jak dowiedzieć się, co faktycznie jest naszą pasją? Mam na to kilka sprawdzonych sposobów.

Kołatanie serca.

Nie wiem jak masz Ty, ale ja mam tak, że jak mi się coś podoba, to całe moje ciało drży. Gdy zaczynałam swoją pracę jako stylistka, wiedziałam, że mi się to podoba i że może to być szalenie pasjonujące. Skąd to wiedziałam? Zawsze gdy wchodziłam do sklepów i oglądałam piękne dzieła sztuki projektantów, zaczynały drgać mi ręce a serce jakby przyśpieszało. Gdy zapisałam się na kurs stylizacji ubioru, jeszcze nie wiedziałam, czy to tak, aby na pewno. Ale szybko to zweryfikowałam. Kurs był dla mnie jedynie potwierdzeniem, że to jest coś, co kocham i co mnie pasjonuje. Dwa dni szkolenia, to była dla mnie czysta magia. Czułam się wspaniale. Kochałam każdą minutę tego spotkania, każdą przedstawioną definicję. Tak też się stało później, gdy postanowiłam, że nie będę jedynie stylistką i postanowiłam zostać style coachem. Czułam się dokładnie tak samo.

Zimno czy ciepło.

U mnie było o tyle łatwiej, że wiedziałam, czego na pewno nie lubię. A nie lubię zimy więc wszystkie sporty zimowe odpadają. Mogłam więc ograniczyć moje rozmyślania o pasji. Wykreśliłam z listy narty, łyżwy i wszystko to, co związane z zimą. W sposób naturalny moja lista zawęziła się do tego, co kocham najbardziej. Czyli lato, słońce i plaża. Zawsze kochałam sport. Mam to we krwi, więc ze sportem związane są moje pasje. Ale to nie jest tak, że od razu wiedziałam co lubię. Musiałam spróbować! I Tobie polecam to samo. Myślałam sobie – skoro nie narty zimą, to może narty wodne? Muszę Ci się przyznać, że jeszcze nigdy w swoim życiu nie wyglądałam tak komicznie. Gdy patrzę na zdjęcia z wakacji, to doskonale pamiętam co czułam, mając narty na nogach. Czułam, że to nie dla mnie!

Zaczęłam więc myśleć o innych sportach wodnych, bo właśnie wodę kocham. Zapisałam się na kurs nurkowania. I choć moje pierwsze doświadczenia z tym sportem miały miejsce w Grecji, gdzie rafy koralowe czy kolorowe rybki to rzadkość, już od pierwszego zanurzenia wiedziałam, że to jest to! Wpadłam po uszy! Ten świat podwodny, magia, kolory. Poczułam się jak syrena i nie chciałam wyjść z wody. A za każdym razem, gdy wychodziłam, marzyłam o tym, aby znów to zrobić.

Nic specjalnego.

Często myślimy, że pasja to musi być jakaś szczególna. Piękna, wyjątkowa i taka, która nie zdarza się na co dzień. Okazuje się jednak, że to wcale nie o to chodzi. Są ludzie, których pasjonuje życie. Są ludzie, których pasjonują inni ludzie. Tak, tak. To wcale nie musi być kosmos czy biomedyka. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: co tak naprawdę kocham. Co sprawia mi ogromną przyjemność. Za czym tęsknię…

To mogą być podróże, to może być słuchanie muzyki. Tylko problem polega na tym, że często wmawiamy sobie, że słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów to nic specjalnego, więc nie może być to pasją. Wszyscy to lubią i przez to urok znika.

To nie ma znaczenia. Nie ma co porównywać się z innymi. Warto skupić się na sobie, jeśli naprawdę chcemy poznać swoje pasje. Jeśli naprawdę chcemy poznać i zrozumieć siebie.

Justyna

Style Coach